Name: 
 

Quiz 5.1-5.3



Multiple Choice
Identify the choice that best completes the statement or answers the question.
 
 
Write the ratio in simplest form.
 

 1. 

mc001-1.jpg
a.
mc001-2.jpg
c.
mc001-4.jpg
b.
mc001-3.jpg
d.
mc001-5.jpg
 

 2. 

mc002-1.jpg
a.
mc002-2.jpg
c.
mc002-4.jpg
b.
mc002-3.jpg
d.
mc002-5.jpg
 

 3. 

You use the punch recipe to create a larger batch that uses 6 liters of ginger ale. How many cans of pineapple juice should you use?
mc003-1.jpg
a.
3
c.
12
b.
1
d.
6
 
 
Write a unit rate for the situation.
 

 4. 

$4.50 for 9 people
a.
mc004-1.jpg
c.
mc004-3.jpg
b.
mc004-2.jpg
d.
mc004-4.jpg
 

 5. 

What are the units for the product?
mc005-1.jpg
a.
mc005-2.jpg
c.
ft
b.
mc005-3.jpg
d.
sec
 
 
Find the distance.
 

 6. 

d  ?  , r = 41 m/sec, t = 5 sec
a.
204 m/sec
c.
205 m/sec
b.
205 m
d.
204 m
 
 
Find the speed.
 

 7. 

703 feet in 37 minutes
a.
26,011 ft/min
c.
23 ft/min
b.
19 ft/min
d.
703 ft/min
 
 
Find how far the object travels in the given amount of time.
 

 8. 

18 hours
mc008-1.jpg  Moves 2 meters every 3 hours.
a.
36 m
c.
12 m
b.
27 m
d.
8 m
 

 9. 

45 seconds
mc009-1.jpg  Rises 5 stories every 9 seconds.
a.
81 stories
c.
24 stories
b.
25 stories
d.
225 stories
 

 10. 

42 seconds
mc010-1.jpg  Falls 2280 feet every 12 seconds.
a.
8,000 ft
c.
27,360 ft
b.
7,955 ft
d.
7,980 ft
 

Numeric Response
 

 1. 

You read 7 pages in 3 minutes. How many pages can you read in 6 hours?

 

Short Answer
 
 
Decide whether the rates are equivalent.
 

 1. 

sa001-1.jpg
 
 
Convert the unit rate.
 

 2. 

sa002-1.jpg
 



 
Check Your Work     Start Over